Rīgas austrumu klīniska universitātes slimnīca - Slikta attieksme, krāpšana
Vispārējās un neatliekamās ķirurģijas nodaļas virsmāsa Vita pret darbiniekiem ļoti slikti attiecas it sevišķi pret aprūpes personālu. Pati strādājot RAKUS par virsmāsu vēl strādā darba dienās diennakts maiņas Latvijas Cietuma slimnīcā. Jautājums: RAKUS kā virsmāsa strādājot 8 stundas dienā x 5 dienas nedēļā var apvienot ar Latvijas Cietuma slimnīcu, kur strādā diennakts maiņas.
Uzskats ir tāds ka Vita darbu pilda nekvalitatīvi kā arī atalgojumu saņem neveicot darba pienākumus, jo strādājot dežūras Latvijas Cietuma slimnīcā telefonu izmantot nedrīkst, lai būtu pamatots attālināts darbs.
Komentāri (2)
Aprakstītā situācija ietver vairākus iespējamos pārkāpumus, kas skar gan darba attiecību regulējumu, gan valsts budžeta līdzekļu izmantošanu, ja virsmāsas amats RAKUS tiek apmaksāts no publiskajiem resursiem.
Saskaņā ar Darba likuma 51. pantu, darba devējam ir pienākums nodrošināt, ka darba pienākumi tiek veikti faktiski un atbilstošā apjomā, kā arī uzraudzīt darba laika uzskaiti. Ja persona, kas ieņem vadošu amatu (piemēram, virsmāsa), nespēj pilnvērtīgi izpildīt amata pienākumus darba laikā vai atrodas citā darba vietā bez pienācīgas saskaņošanas, tas var tikt uzskatīts par amata pienākumu nepildīšanu un iespējamu darba disciplīnas pārkāpumu.
Tāpat, ja vienlaikus tiek veikts darbs RAKUS un Latvijas Cietuma slimnīcā diennakts režīmā, var rasties pamatotas aizdomas par fiktīvu darba grafiku vai nepareizu darba laika uzskaiti. Darba vietā, kur atalgojums tiek saņemts par pilnu darba laiku, darbiniekam jāatrodas fiziski, un, ja tas nav iespējams – piemēram, telefoniski nav pieejams, jo atrodas citā iestādē – tad tas var tikt traktēts kā neattaisnota prombūtne vai apmaksāta neizpildīta darba laika perioda slēpšana.
Šāda prakse ir īpaši nopietna valsts sektorā, jo nepamatots atalgojums no valsts budžeta ir administratīvi un pat krimināli sodāms pārkāpums, ja tiek pierādīta apzināta rīcība.
Iespējamā rīcība: – Iesniegt oficiālu iesniegumu RAKUS administrācijai ar lūgumu izvērtēt virsmāsas amata savienojamību ar citu darba vietu un faktisko pienākumu izpildi; – Ja netiek sniegta atbilde vai ir pamatotas šaubas par pārkāpumu nopietnību, var vērsties Valsts darba inspekcijā (VDI) vai Valsts kontroles birojā, ja ir aizdomas par budžeta līdzekļu nelikumīgu izmantošanu; – Ja tiek konstatēts, ka amats tiek pildīts fiktīvi, iespējama arī vēršanās Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB).
Sabiedriskajā sektorā nodarbinātām personām jābūt paraugam ne tikai profesionālajā rīcībā, bet arī darba organizācijā. Ja persona apvieno amatus uz formālas bāzes, bet būtībā nespēj pildīt tos korekti, tā ir sistēmiska problēma, ko nepieciešams dokumentēti un tiesiski risināt.
Ko viņa tur, attālināti pilda virsmāsas pienākumus? Bišķi jēdzīgāk izsakies