Rimi - Невыплата зарплаты
Я работала три для в Рими по адресу (Rīgas Iela 48, Jelgava, Lv-3004) , уволилась по собственному желанию, так как были проблемы со спиной, работала на кассе, должность моя была kāsieris-pārdēvejs.
Последний рабочий день должен был быть у меня 19.04.2019. , но работодатель сказала мне что я не буду работать. Зарплату должны были перевести мне 23.04.2019.
Уже 27.04.2019. И зарплата мне до сих пор ещё не пришла, звонила в Рими не кто не подымает телефон. Прошу вас помочь мне в этой ситуации, и подсказать что мне делать дальше и куда писать.
Komentāri (5)
Valsts darba inspekcija http://www.vdi.gov.lv/lv/
Piemēram darba attiecības viņai pēc līguma uzsākat vajadzēja 12.04.2019 tā ir piektdiena. Viņa raksta, ka vajadzēja nostrādāt līdz 19.04.2019.
Darba devējs Jūs atlaida ar Darba likumā sekojošo pantu 47.pants (1) Pārbaudes laikā darba devējam un darbiniekam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu trīs dienas iepriekš. Darba devējam, uzteicot darba līgumu pārbaudes laikā, nav pienākums norādīt šāda uzteikuma iemeslu. Pārbaudes laiks līgumā ir norādīts 3 mēnēši, tas nozīmē, ka pārbaudes laiku neizturējāt, jo pati esat aizgājusi uz pašu vēlēšanos. Sīka piebilde darba devējs uzteikumu var arī vienā eksemplārā taisīt un glabāt pie sevis. Un ja Jūs esat parakstījusi, tad vairs neko nevar darīt un Valsts Darba Inspekcija administratīvo lietvedību neuzsāks pret Darba devēju! Bet ja alga netiks ieskaitīta mēneša pēdējā datumā, tad Darba likums tiks pārkāpts, bet tā itkā nē. 69.pants. (1) Darba devējam ir pienākums izmaksāt darba samaksu ne retāk kā divas reizes mēnesī, ja darbinieks un darba devējs nav vienojušies par darba samaksas izmaksu reizi mēnesī. Jūs vienojāties reizi mēnesī par iepriekšējo mēnesi no 4 - 8 datumam! Domāju ka viņi ar Jums no rēķināsies tajos datumos, bet Jūs aizgājāt principā parasti no rēķinās tajā pašā dienā. Ja nebūtu parakstījusi, tad varētu cīnīties par savu taisnību, tpc pārbaudes laikā darbinieki ir viss vairāk neaizsargāti. Diemžēl, bet tāds ir Darba likums!
Stājoties darbā, kad tiek sagatavots nosūtījums uz pirmreizējo OVP, tiek sastādīta vienošanās par OVP pēcapmaksu- t.i. Rimi sedz izmaksas. Ja nav nostrādāti 3 mēneši, tad šīs izmaksas atskaita no darba algas.
A kāds sakars te vispār ar OVP!? :D Viņa tak skaidri runā par atlaišanu un algas neizmaksāšanu neviss par OVP izmaksām. :D Un starp citu OVP darba devējam nav jāatmaksā stājoties darbā. Protams ja firma piedāvā apmaksāt, tas ir cits jautājums, bet stājoties pirmo reizi darba attiecībās nē!
Rimi, lai piesaistītu darbiniekus, sedz pirmreizējās OVP izmaksas. Attiecīgi darba līgumam papildus ir klāt vienošanās par OVP pēcapmaksu, kur atrunāts, ka nenostrādājot 3 mēnešus, šīs izmaksas tiek atskaitītas no darba algas. Pirmās 3 dienas ir mācību dienas, kad dienā ir ap 4- 8 darba stundām. Ja sēdēja kasē un bija vēl iztrūkums, tad to arī atskaita no algas uz atlaišanas brīdi.